kontenery na odpady

Kontenery na odpady budowlane i przedmioty wielkogabarytowe wynajmowane są przez osoby prywatne i firmy zajmujące się pracami remontowymi. Decydując się na wynajem kontenera, należy wziąć pod uwagę, jaki rodzaj odpadów zostanie wygenerowany oraz jakiej wielkości powinien być pojemnik. Wyróżnia się m.in. kontenery na gruz, odpady przemysłowe oraz budowlane.

Mogą one różnić się od siebie nie tylko przeznaczeniem, ale też pojemnością i konstrukcją. Najmniejsze z nich mają 2 m3, a największe nawet 35 m3. Te ostatnie wykorzystywane są do wywozu śmieci gabarytowych. Kontenery dzielą się też na otwarte i zamknięte, które zabezpieczają przed kradzieżą oraz podrzucaniem śmieci przez osoby trzecie. Najczęściej stosowane kontenery to KP7 oraz KP5 czyli kolejno 7 i 5m3. Dodatkowo coraz częściej stosuje się odbiór odpadów budowlanych oraz gruzu w workach typu big bag o pojemności 1m3 lub 1,5m3. Są one stosowane w miejscach, gdzie nie ma przestrzeni do ustawienia większego kontenera samochodem ciężarowym.

Jakie kolory mają kontenery na śmieci?

Wśród kontenerów na odpady można wyróżnić też mniejsze pojemniki przeznaczone na śmieci. Służą do wyrzucania odpadów z gospodarstw domowych, małych przedsiębiorstw i budynków użyteczności publicznej. Różnią się rozmiarem i kolorem, który ma duże znaczenie. Wskazuje on na to, jaki rodzaj odpadu można do niego wrzucić. Najczęściej spotyka się kontenery niebieskie na papier i tekturę, tzw. makulatura, a także zielone, które są przeznaczone do wyrzucania kolorowego szkła oraz białe – do szkła przezroczystego. Z kolei kontenery żółte są przeznaczone do aluminium i plastiku, tzw. tworzywo sztuczne. Rzadziej stosowane są pojemniki brązowe, przeznaczone na odpady zielone pochodzące np. z ogrodu, tzw. odpady biodegradowlane. 

Dlaczego tak ważny jest dobór odpowiednich kontenerów na odpady?

Pozbywając się odpadów, należy pamiętać o ich odpowiedniej segregacji, ponieważ pozwala to na ponowne wykorzystanie materiałów i zmniejszenie zużycia surowców naturalnych. Ogranicza to też emisję zanieczyszczeń do wód gruntowych i powietrza oraz zmniejsza ilość śmieci, trafiających na składowiska, a co za tym idzie, poprawia warunki do życia nie tylko dla ludzi, ale też zwierząt i roślin, ponieważ zmniejsza degradację obszarów zielonych i minimalizuje wycinkę drzew.

Wróć do bloga