Butelki PET to jeden z najczęściej przekazywanych do skupów tworzyw sztucznych odpadów. Opakowania z tworzywa PET wykorzystywane są przede wszystkim w branży napojów, ponieważ są lekkie i zapewniają produktom bezpieczeństwo i trwałość podczas transportu i użytkowania. Na temat właściwości politereftalanu etylenu trwają od lat dyskusje. Jakie są fakty i mity na temat butelek PET?
Butelki PET są przezroczyste, lekkie i wytrzymałe. Ich największą zaletą jest to, że mogą być wielokrotnie poddawane recyclingowi, dlatego przy odpowiedniej segregacji, można stwierdzić, że są przyjazne dla środowiska. Z tego powodu, tak ważne jest oddawanie ich do skupów tworzyw sztucznych. Z tworzywa PET powstają m.in. nowe opakowania, worki na śmieci oraz bluzy polarowe. Można przerobić je również na żywicę wykorzystywaną do produkcji laminatów używanych w samolotach i łodziach. Dzięki temu, że są lekkie, ich transport jest bardziej ekonomiczny niż przewożenie ciężkich, szklanych opakowań. Faktem jest, że butelki z politereftalanu etylenu zawierają aldehyd octowy, jednak są to śladowe ilości, podobne jak te, które można znaleźć w owocach, kawie, czy różnych produktach spożywczych. Warto pamiętać, by nie wystawiać butelek PET na długotrwałe działanie promieni słonecznych i nagrzanie, aby zapewnić sobie pełne bezpieczeństwo ich stosowania.
W Internecie można znaleźć informacje o tym, że butelki PET są znacznie bardziej szkodliwe dla środowiska naturalnego niż inne opakowania. Nie jest to prawdą, ponieważ do ich produkcji potrzebne jest stosunkowo mało surowców. W procesie produkcji oraz recyclingu emitowane jest mniej CO2 niż podczas obróbki aluminium, a także szkła. Często powielanym mitem jest to, że picie z butelek PET jest szkodliwie dla zdrowia. Plastikowe butelki są produkowane zgodnie z normami, które narzuciła Unia Europejska, również butelki PET. Nie zawierają one substancji, które mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie osoby pijącej.