Do skupu tworzyw sztucznych można oddać m.in. odpady polietylenowe typu PE, LDPE, HDPE, PP oraz PET. Są to m.in. stare folie do pakowania żywności, reklamówki i plastikowe butelki. Należy pamiętać, że śmieci z tworzyw sztucznych, które są zabrudzone lub wilgotne należą do odpadów mieszanych, dlatego nie mogą być sprzedawane jako tworzywo sztuczne, ani wrzucane do tego typu kontenerów.
Zdarza się jednak, że czyste odpady z tworzywa sztucznego również nie są przyjmowane w punkcie skupu plastiku. Dzieje się tak m.in. dlatego, że odzyskiwanie niektórych materiałów nie jest opłacalne.
Tworzywa sztuczne, które zawsze poddawane są recyclingowi to politereftalan etylenu oraz polietylen wysokiej gęstości. Odpady z PET to w większości butelki na napoje oraz folie. Te w kolorze zielonym, niebieskim oraz bezbarwne świetnie nadają się do recyclingu. Wykorzystywane są m.in. do produkcji nowych opakowań i butelek. Z kolei PE-HD występuje zazwyczaj w postaci butelek na mleko, reklamówek oraz pojemników do przechowywania żywności. Jest to tworzywo sztuczne charakteryzujące się wysokim bezpieczeństwem stosowania.
Istnieje duża grupa tworzyw sztucznych, które mają bardzo niską lub nawet ujemną wartość przetwórczą. Oznacza to, że nie są poddawane procesowi odzyskiwania. Należy do niej PVC, czyli polichlorek winylu, który wykorzystywany jest do produkcji zasłon prysznicowych i strzykawek. Jest źródłem substancji szkodliwych dla zdrowia. Kolejne materiały to PE-LD, czyli polietylen o niskiej gęstości występujący m.in. w postaci folii bąbelkowej, którego odzyskiwanie nie jest opłacalne oraz polipropylen wielokrotnego użytku. Zdarza się, że PP jest przyjmowany w punktach skupu tworzyw sztucznych, jednak ze względu na niebezpieczeństwo jest przetwarzany bardzo rzadko. Inny materiał, którego odzyskiwanie jest nieopłacalne to polistyren.