makulatura

Makulatura to efekt uboczny działalności człowieka, który produkuje się w miejscach pracy, domach, marketach. Przesyt tego materiału negatywnie wpływa na środowisko, dlatego ważne jest, aby dopełnić wszelkich starań, żeby umożliwić jego ponowne przetworzeni. Szacuje się, że około jedna tona makulatury oddana do skupu to uratowane aż 17 drzew oraz zaoszczędzenie 26 tysięcy litów wody. Dlatego też warto zapoznać się z 3 poradami związanymi ze zbieraniem i przekazywaniem makulatury do skupu surowców.

Recykling makulatury – o czym warto pamiętać?

Przed oddaniem zgromadzonego materiału do skupu warto zastanowić się nad dokonaniem segregacji wstępnej. Punkty skupu surowców wtórnych rzadko oferują możliwość oddania każdego materiału związanego z papierem. Najczęściej odrzucanymi produktami są: papier termiczny, laminowane ulotki i foldery reklamowe, czy zatłuszczony karton, np. opakowanie po pizzy.

Kolejna wskazówka mówiąca o podziale makulatury mówi o ogólnym rozpoznaniu tego, który gatunek materiału jest bardziej wartościowy. Makulaturę dzielimy na cztery zasadnicze grupy:

  • grupa A – papier oraz tektura,
  • grupa B – odmiana średnia, do której zalicza się produkty takie jak: gazety, książki, kolorowe magazyny,
  • grupa C – odmiana lepsza, w skład której wchodzą materiały takie jak: ścinki i odpady branży przetwórstwa papierów białego i bezdrzewnego,
  • grupa D – odmiana mocna, do której zalicza się: worki papierowe, tekturę falistą, a także kraft, czyli ścinki z papieru i tektury

Ostatnim aspektem, na który należy zwrócić uwagę przed udaniem się do punktu skupu, to sprawdzenie nasz towar nadaje się do ponownego przetworzenia. Przede wszystkim musimy upewnić się, że surowiec, który oddajemy, jest „czysty”, czyli całkowicie oddzielony od innych tworzyw. Bardzo ważne jest również, aby przekazywana makulatura była sucha. Skup może odmówić przyjęcia gazet nasiąkniętych wodą, ponieważ są one zdecydowanie cięższe.

Czy da się zarobić na makulaturze?

W zależności od punktu skupu, lokalnego rynku oraz pory roku, ceny makulatury mogą znacznie się od siebie różnić. Uśredniając – możemy liczyć na zarobek rzędu 18 gr/kg za tekturę falistą oraz 65 gr/kg za kolorowe papiery. W celu zapoznania się z dokładną ofertą warto skontaktować się wcześniej z wybranym skupem surowców.

Wróć do bloga